Domov FUTBAL MATÚŠ BERO: Zázračný chlapec zo Slovenska

MATÚŠ BERO: Zázračný chlapec zo Slovenska

Trenčiansky útočník Matúš Bero patrí momentálne medzi najväčší slovenský futbalový talent. Už v zimnom prestupovom období sa o jeho služby zaujímala Sparta Praha. Jeho výkony však sledujú aj ďalšie veľké kluby (Celtic, Arsenal, FC Liverpool, AC Miláno, Gent).

Nečudo, že jeho služby si Trenčín poistil a podpísal s ním trojročnú zmluvu. V letnom prestupovom termíne by sa jeho kariéra mohla posunúť ďalej.

74172-3-20150926-as01-rs21589288083

Začínal ako obranca

Matúš Bero je odchovancom AS Trenčín, kde prešiel všetkými vekovými kategóriami. Futbalu sa začal venovať od svojich piatich rokov. Iný šport neprichádzal do úvahy. Už ako jedenásťročný sa dočkal svojho prvého úspechu, s Trenčínom vyhral medzinárodný turnaj Fragaria Cup v Prešove.

Zaujímavosťou jeho rastu je fakt, že začínal na poste pravého obrancu. Až v mladšom doraste sa posunul do útoku. V jeho futbalových začiatkoch mu najviac pomohli tréneri Milan Spurný a Ľuboš Čakloš. Podľa jeho slov sa mu však snažil pomôcť každý tréner.

Dobré klubové výkony ho posunuli do reprezentácie Slovenska. Slovensko reprezentoval v kategóriách do 15, 16, 17 a 19 rokov. Momentálne úspešne bojuje s reprezentáciou do 21 rokov o účasť na ME. „S reprezentáciou do 21 rokov máme kvalifikáciu na ME veľmi dobre rozohranú. Celý tím podáva vynikajúce výkony. Dvakrát sme dokázali zdolať Holandsko a naposledy sme nad Tureckom vyhrali vysoko 5:0.“

Zápas so Steauou ho nakopol

Na klubovej úrovni sa v minulej sezóne dočkal historického titulu. Trenčanom sa podarilo uspieť aj v Slovenskom pohári. V Lige majstrov vypadli v druhom predkole so Steauou Bukurešť. Po domácej prehre 0:2 dokázali Trenčania v odvete zvíťaziť 3:2. Jeden gól dal aj Matúš Bero a v 89. minúte mal na kopačke postupový gól.

„Dosť dlho ma nepremenená šanca mrzela, no nakoniec ma nakopla a začalo sa mi strelecky dariť. Získali sme potrebné skúsenosti, ktoré by sme mohli v ďalších sezónach zúročiť.“

Dočkal sa významného ocenenia

Matúš Bero sa nedávno dočkal významného ocenenia. Získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov. Na druhé miesto odsunul minuloročného víťaza Ondreja Dudu z Legie Varšava.

Bero získal spoločne s Viktorom Pečovským z MŠK Žilina aj ocenenie pre najlepších hráčov Fortuna ligy 2015. „Toto ocenenie pre mňa znamená naozaj veľmi veľa. Je to odmena za to, aké výkony som predvádzal. Zároveň je to pre mňa výzva.

Dostal som sa pred vynikajúcich futbalistov ako sú Ondrej Duda a Stanislav Lobotka,“ povedal Matúš Bero. Opora Trenčína a momentálne najlepší strelec Fortuna ligy myslí na obhajobu minuloročných úspechov. „Osem kôl pred koncom máme pred Slovanom deväťbodový náskok, takže všetko máme vo vlastných rukách. Musíme tvrdo pracovať, našim cieľom je obhájiť titul aj prvenstvo v Slovenskom pohári.“

74172-2-20160327-futrok15-019336815

Matúš Bero dlhodobo podáva výborné výkony a momentálne je jeden z najcennejších hráčov, pokiaľ ide o slovenský trh. „Matúšova hodnota nie je len v tom, aký je futbalista, ale aj v tom, aký je človek a charakter, a čo dokáže odviesť na ihrisku.

Permanentne drie naplno v každom zápase celých 90 minút. Keď odtiaľto odíde, tak to bude jeden z najväčších prestupov, aký sa kedy udial na Slovensku. Asi si aj budeme môcť vyberať z viacerých alternatív,“ povedal generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.

Sníva o Premier League

V súvislosti so samotným Berom sa spomína transfer do najvyššej anglickej súťaže. Práve Premier League je vysnívanou destináciou skromného, cieľavedomého a veľmi pohodového trenčianskeho odchovanca. „Vo futbalovom živote nikdy neviete, čo vás čaká.

Môj čas môže prísť o dva mesiace, o pol roka, alebo nemusí prísť vôbec. Najlepšia liga je pre mňa anglická Premier League. Tam sa hrá štýlom, ktorý milujem – celých 90 minút sa v nej hráč nezastaví a je tam veľa emócií,“ vyhlásil Matúš Bero.

Veľmi pochvalne sa na adresu Matúša Bera vyjadril tréner Sparty Praha Zdeněk Ščasný.

„Je jedným z hráčov, ktorých na Slovensku dlhodobo sledujeme. Páči sa mi, že je gólovým hráčom, je silný v súbojoch, nebojí sa ísť v šprinte do šestnástky, kde sa vie presadiť.

Potom sa hneď šprintom vracia späť. Pracovitý chlapec, hráč s veľkou budúcnosťou.“ Pražská Sparta s trenčianskym AS rokovala v zimnom období. Britský denník The Sun napísal o Berovi ako o zázračnom chlapcovi zo Slovenska.

Trenčín za jeden z najväčších súčasných talentov slovenského futbalu, o ktorý sa zaujímala aj pražská Slavia a Celtic Glasgow, požaduje čiastku jeden milión eur. Jeho hodnota však môže byť po sezóne ešte väčšia.

Vizitka Matúša Bera

Dátum narodenia: 6. 9. 1995

Klub: AS Trenčín

Post: útočník

Výška/váha: 181 cm, 81 kg

Zápasy/góly: 67/28

Individuálne úspechy: víťaz Ceny Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu SR do 21 rokov za rok 2015

Klubové úspechy: majster SR a víťaz Slovenského pohára 2015

Juraj Valko, foto: TASR

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…