Domov BASKETBAL Ženská basketbalová reprezentácia nečakane mení trénera

Ženská basketbalová reprezentácia nečakane mení trénera

Výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie (VV SBA) vo štvrtok na svojom zasadnutí rozhodol o odvolaní realizačného tímu ženskej reprezentácie na čele s trénerom Marošom Kováčikom. Exekutíva zároveň poverila prezidenta SBA Pavla Bagina, aby vymenoval nového trénera ženskej reprezentácie Mariana Svobodu, ktorý si zostaví nový realizačný tím.

Zmena v zázemí národného družstva prišla necelý mesiac pred jeho účasťou na majstrovstvách Európy v Prahe a Hradci Králové (16. – 25. 6. 2017).

Dôvodom peniaze (?)

„SBA neakceptovala finančné podmienky trénerov za prácu počas prípravy a majstrovstiev Európy, a preto prišlo k tomuto kroku zo strany VV SBA,“ uviedol generálny sekretár SBA Ľubomír Ryšavý na oficiálnej stránke organizácie.

Pre agentúru SITA sa nechcel viac k tejto veci vyjadrovať.

Tridsaťosemročného Lučenčana zvolil do funkcie trénera basketbalistiek Slovenska VV SBA 30. septembra 2013.

Družstvo priviedol na ME v Maďarsku 2015 (9. miesto) aj nadchádzajúci kontinentálny šampionát v Česku. V ročníku 2016/2017 viedol na klubovej úrovni poľský tím CCC Polkowice, predtým dlho pôsobil v Good Angels Košice.

Vyhadzov cez telefón

Maroš Kováčik si tak vo štvrtok vypočul telefonát, z ktorého zostal v miernom šoku.

„Maroš, musím vám oznámiť, že ste spolu s celým realizačným tímom odvolaný z toho dôvodu, že nevieme splniť vaše finančné požiadavky,“ oznámil Kováčikovi prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Pavel Bagin. Takto to Kováčik uviedol pre agentúru SITA.

Už len bývalý reprezentačný kormidelník neskôr k téme svojho odvolania doplnil: „Túto informáciu beriem ako fakt, aj keď mám iný názor.

Myslím si, že naše finančné požiadavky neboli vôbec prehnané. Druhá vec je, že keď chcete s niekým komunikovať, potrebujete partnera a vôľu z druhej strany.

A my, teda celý realizačný tím, sme to takto od novembra minulého roku necítili.“

Príprava na ME

Kováčik tvrdí, že aj v náročnej situácii pri veľkom množstve zranených hráčok sa v realizačnom tíme snažili svoju prácu robiť čo najlepšie a pripraviť plán záverečnej prípravy na európsky šampionát, ktorý sa v Českej republike uskutoční v dňoch 16.- 25. júna.

„S hráčkami širšieho kádra sme pravidelne komunikovali, minimálne dvakrát osobne s každou z nich. Všetko sme pripravili – od rozpisu tréningových jednotiek až po prípravné zápasy.

Napriek náročnej situácii sme boli ochotní svoju prácu dokončiť. Teraz už nemôžeme a mne nezostáva iné, len zapriať novému realizačnému tímu a hráčkam, aby čo najúspešnejšie reprezentovali na ME,“ skonštatoval Maroš Kováčik, ktorého vo funkcii nahradil český kouč Marian Svoboda.

Svoboda sa vyjadrí v piatok

Päťdesiatšesťročný kouč (nar. 1. septembra 1960), bývalý kormidelník ženského extraligového klubu MBK Ružomberok Marian Svoboda, posledné roky tréner Brna, sa dnes k tejto téme nevyjadril: „Dnes sa, bohužiaľ, nemôžem vyjadriť. Môžete mi zavolať v piatok. Ďakujem za pochopenie,“ uviedol pre agentúru SITA Marian Svoboda.

SITA,red, foto: SITA

  • Svitek postúpil, Kováčik s Pospíšilom nie

    Tohtoročné basketbalové majstrovstvá Európy žien v Španielsku a Francúzsku (17. – 27…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Dončič s lukratívnou zmluvou

Slovinský basketbalista Luka Dončič podpísal so svojím klubom NBA Dallas Mavericks novú zm…