Domov INÉ Zimné športy ZOH: Slováci so zlepšenými výkonmi

ZOH: Slováci so zlepšenými výkonmi

Po úvodných nepresvedčivých výsledkoch predsa len našli slovenskí športovci na Zimných olympijských hrách formu a hoci to na ďalšiu medailu zatiaľ nestačilo, predsa len prevláda spokojnosť. Do prvej desiatky výsledkovej listina prenikla síce len Paulína Fialková, za zmienku však stoja aj umiestnenia bratov Žampovcov či olympijskej debutantky bobistky Čerňanskej.

Fialkové sa zlepšili

Najlepším výsledkom po olympijskej víťazke Petre Vlhovej sa v Pekingu môže hrdiť biatlonistka Paulína Fialková. Už v šprinte naznačila zlepšujúcu sa formu, keď skončila 14. Ak by nemusela zamieriť na trestný okruh, mohla by v cieli bojovať o 5. priečku.

Do stíhacích pretekov postúpila aj jej sestra Ivona, ktorá obsadila 41. priečku, keď minula až štyri terče. Henrieta Horvátová obsadila 72. priečku, keď netrafila jeden terč v ľahu, Veronika Machyniaková dokončila preteky na 88. pozícii s tromi trestnými okruhmi (2+1).

V stíhačke na 10 km sa Paulína zmestila do prvej desiatky, čo je jej druhý najlepší olympijský výkon (jej maximom zostáva piata priečka z vytrvalostných pretekov na ZOH 2018 v Pjongčangu). Nebyť dvoch rán mimo na druhej ležke, mohla bojovať dokonca o štvrtú priečku.

„Som spokojná hlavne so streľbou, tá bola rozhodujúca. Dve nuly v stojke sa mi nepodarili ani nepamätám. Jednu položku som pokazila, ale našťastie to nebolo fatálne,“ povedala Paulína po pretekoch.

To Ivona so streľbou spokojná byť nemohla. Na olympiádu si skvele načasovala bežeckú formu, v stíhačke bola dokonca tretia najrýchlejšia, no sedem nepresných výstrelov ju odsunulo až na 36. miesto. Paulína sa vďaka desiatemu miestu predstaví aj v pretekoch s hromadným štartom (19. januára).

Na rozdiel od ženských kolegýň, ani jednému zo štvorice slovenských biatlonistov šprint nevyšiel a v stíhacích pretekoch tak Slovensko nemalo zastúpenie. Individuálne súťaže na ZOH v Pekingu sa tak pre slovenských biatlonistov skončili.

Z kvarteta dopadol najlepšie Šimon Bartko, ktorý mal najlepší bežecký čas, ale tromi zaváhaniami na strelnici sa pripravil o postup do stíhačky. S mankom 2:58,4 min na víťazného Nóra Johannesa Thingesa Böa obsadil 65. miesto.

Od stíhačky (Top 60) ho delilo sedem sekúnd. Michal Šima napriek tomu, že spravil len jednu chybu na stojke, skončil o tri miesta za Bartkom.

Matej Baloga skončil s jednou chybou na strelnici na 85. mieste (+3:40,9) a Tomáš Sklenárik obsadil s tromi nepresnými výstrelmi 87. priečku (+3:45,9).

Bežci na lyžiach bez úspechu

Reprezentantky v behu lyžiach po nevydarenom šprinte, nezvládli ani 10 km klasicky s intervalovým štartom.

Najvyššie skončila päťnásobná olympionička Alena Procházková, ktorá obsadila 65. priečku s výrazným odstupom 5:11,9 min na víťaznú nórsku bežkyňu Therse Johaugovú. Barbora Klementová prišla do cieľa na 77. pozícii s mankom +6:52,9, debutantke na hrách Kristíne Sivokovej patrila 81. priečka (+8:06,3).

Minulý piatok sa do diania v Pekingu zapojil aj Peter Mlynár, štvornásobný olympionik. V pretekoch na 15 km klasicky si trúfal atakovať svoje osobné maximum zo ZOH. V horskom stredisku Čang­‑ťia­‑kchou sa mu to nepodarilo, keď za ním zaostal o sedem priečok.

Pred ôsmimi rokmi v Soči obsadil v rovnakej disciplíne 51. miesto, v piatok skončil na 58. priečke len 43 sekúnd od najlepšej päťdesiatky.

V Pekingu sa jeho účinkovanie už skončilo, keďže Slovensko nenastúpi na ZOH v Pekingu na tímové šprinty. Druhý slovenský reprezentant Ján Koristek sa totiž zameriava na záverečnú disciplínu – 50 km voľne.

Dobre rozbehnutá mix štafeta

Veľkým sklamaním sa skončila tímová mix štafeta sánkarov. V Pekingu sa v konkurencii 14 tímov postavili na štart s číslom sedem a po jazde Jozefa Ninisa priebežne viedli. Jeho jazda bola napokon ôsma najlepšia.

Slušný výkon predviedla aj Katarína Šimoňáková, ktorá si pripísala 11. najlepšiu jazdu. Pred jazdou Tomáša Vaverčáka a Mateja Zmija mal tak slovenský tím rozbehnutú súťaž na pekné umiestnenie.

Finišujúcej dvojici však nevyšiel už štart a napokon sa po chybe v záverečnej pasáži v ľadovom koryte prevrátili a do cieľa tesne neprišli.

Zranená Medlová nepostúpila

Po tom, čo snoubordistka Klaudia Medlová nenastúpila na svoju úvodnú disciplínu Slopestyle pre zranenie, ktoré si privodila tesne pred štartom kvalifikácie, zranené koleno jej umožnilo štartovať aspoň v disciplíne Big Air.

Dvadsaťosemročná snoubordistka si v prvom kole kvalifikácie pripísala 62,50 bodu a bola desiata, pri druhom pokuse pripočítala 51,00 b a priebežne jej patrilo 12. miesto.

V záverečnom kole si však potrebovala zlepšiť známku, aby mohla pomýšľať na postup medzi najlepšiu dvanástku z 30 štartujúcich. Pristátie pri triku backside double rodeo weddle však nezvládla dotiahnuť a rukami sa dotkla snehu.

Od rozhodcov tak dostala len 29,75 b a s výslednou známkou 113,25 b jej to stačilo na 16. miesto. Od postupu ju delilo 14,25 bodu.

Žampovci si vylepšili maximum v obráku

Bratia Žampovci si v Pekingu vytvorili svoje maximá v obrovskom slalome a ako povedal starší z bratskej dvojice Adam, postarali sa i „o peknú story“.

Adam i Andreas išli typicky agresívne a napriek chybám sa dostali do elitnej tridsiatky 2. kola, keď v tom prvom obsadili 21., resp. 23. miesto.

V druhom kole svoje umiestnenie ešte vylepšili. Zoradili sa bratsky vedľa seba, starší Adam (15.) o jedno miesto a štyri desatiny pred mladším Andreasom (16.).

„V 2. kole som si povedal, že nemám čo riešiť a musím ísť naplno. Na štarte mi povedali, že Andreas vedie. Po dojazde do cieľa som videl, že sme na prvých dvoch miestach, aj keď to bolo po čínsky. Bratská dvojica sa postarala o peknú olympijskú story. V

eľmi si tento výsledok vážim,“ povedal po súťaži Adam. Pre oboch je to nové olympijské maximum v tejto disciplíne, v Soči 2014 bol Adam 22. a Andreas obsadil 32. priečku. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončil Adam na 25. pozícii, Andreas nedokončil druhé kolo.

Čerňanská sa nestratila

Sympatický výkon predviedla pri svojej olympijskej premiére aj slovenská bobistka Viktória Čerešňáková. Tá sa po prílete do Číny musela vyrovnať s absenciou trénera a bývalého olympionika Milana Jagnešáka.

Šéf Slovenského zväzu bobistov strávil pre nejasný výsledok PCR testov osem dní v pekinskej izolácii. Nemohol tak pomôcť Čerňanskej počas prvých dní na ZOH.

Devätnásťročná Slovenka figurovala po polovici súťaže v ľadovom tobogane v Jen­‑čchingu na 15. priečke, po pondelkovej tretej jazde si pohoršila o dve miesta.

Majsterka sveta do 23 rokov si už v záverečnej jazde svoje umiestnenie nevylepšila a v 20-člennom štartovom poli obsadila 17. priečku.

sam, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák, AP, FB